Kategoriler
Genel

9 Temmuz’da İnternetiniz Kesilecek Mi?

Dünya çapında tehlike saçan “DNS Changer” ismindeki virüs Pazartesi günü internet yaşamını derinden etkileyerek kesintilere neden olacak. Yaklaşık 7 yıl önce ortaya çıkan ve özellikle geçtiğimiz yıl aktif olarak hayata geçirilen, 9 Temmuz Pazartesi günü tekrar aktifleşmesi beklenen “DNS Changer” ismindeki virüs.

 

 

 

 

 

 

 

Adından da anlaşılabileceği gibi bilgisayarın DNS adresini değiştirenzararlı uygulama tarayıcı ayarlarınızı etkileyerek internette sörf yapmanızı engelliyor. Yazılm sizi dilediğiniz site yerine önceden belirlenen ve içerisinde zararlı kodların bulunduğu başka bir adrese yönlendiriyor. Sonrasında bilgisayarınıza bulaşan virüs ile internet bağlantınız servis dışıkalıyor.

İlk etapta 570 bin kişiyi etkileyen virüs, yapılan uyarı ve temizlik sonrası 277 bine geriledi. Özellikle Amerika’da binlerce MAC ve bilgisayarın etkilendiği olay sonrası devreye giren FBI, geçici sunucu çözümüyle kesinti yaşanmasını engellemişti.

Virüsten Etkilendiğinizi Nasıl Anlarsınız? Temizle Yöntemi Nedir?

“DNS Changer”ı birçok antivirüs yazılımı hala tespit edemiyor. Zira bu yüzden uzun süredir kullanıcıların baş belası olan ilgili soruna alternatif çözümler üretildi. The DNS Changer Working Group tarafından geliştirilen bu web sitesi sayesinde DNS ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz.

(DNS Resolution = RED yazısı saldırıdan etkilendiğiniz anlamına geliyor.)

Her ne kadar eskisi kadar bir gücü kalmasa da Pazartesi günü aktifleşecek virüs internet yaşamında birtakım kesinti ve gecikmelere neden olabilir. Türkiye’nin de en çok etkilenen 15 ülke arasında bulunduğu “DNS Changer”ın gelecek süreçte tamamen ortadan kaldırılması hedeflenirken, diğer taraftan günübirlik kesintinin finansal açıdan ciddi kayıplara neden olması bekleniyor.

 

Kaynak: ShiftDelete.Net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir