Kategoriler
Genel

App Store’dan sonra Mac App Store da Hacklendi

Bir kaç gün önce duyduğumuz Apple’ın uygulama içi satın alma (IAP) sisteminde Alexei Borodin tarafından ortaya çıkarılan bir güvenlik açığı pek çok kullanıcının ücretli dijital içeriklere bedavaya sahip olmasına yol açmıştı. Güvenlik açığı aslında cihaza veya yazılıma doğrudan müdahale etmiyor sadece güvenlik sistemini kandırıyordu bunun için yapılan kandırma işlemine teknik anlamda bir hack işlemi diyemeyiz.

Apple var olan güvenlik açığını iOS 6 ile birlikte giderileceğini duyurdu ama bu sırada geliştiricilerin ne şekilde önlem alabileceğine dair bir dokümantasyon da yayınladı. Geliştiriciler henüz iOS’taki bu sorunla uğraşırken Borodin bir kez daha ortaya çıktı ve bu kez de Mac App Store’da iOS’takine çok benzer şekilde paralı uygulama içi satın almaları ücretsiz gerçekleştirmenin yolunu açıkladı. Borodin daha çok kez Apple’a dert olacakmış gibi duruyor.

Borodin kendi hesaplarına göre kullanıcıların iOS’taki açıktan faydalanarak 8,5 milyona yakın işlem gerçekleştirdiğini duyurmuştu. IAP metodu iOS cihazlar da Mac’tekine göre çok daha popüler olduğu için bu kez bu açıktan faydalanma oranının bu kadar yüksek olması pek beklenmiyor.

Firmanın kısa süre içerisinde yayılmaya başlayan bu IAP sorununu gidermesi bekleniyor. OS X işletim sisteminin 10.8 Mountain Lion sürümünün bu ay içerisinde piyasada olması bekleniyor. Apple da çok büyük ihtimalle geliştiriciler için aynı iOS’ta olduğu gibi önce bir geçici çözüm yolu önerecek ve asıl çözümü işletim sisteminin 10.8 sürümü ile sunacak.

Bu sırada hem iOS’ta hem de masaüstü cihazlardan bağlanıldığında iTunes’da bazı erişim sıkıntıları olduğunu bildirildi. Habere göre dünyanın farklı bölgelerindeki bazı kullanıcı uygulama veya güncelleme indirmekte sorun yaşıyorlar. App Store’da bir bakım olacağına dair geliştiricilere haber vermemiş olmaması, bu kesintinin Apple’ın söz konusu soruna karşı almaya çalıştığı önlemin bir parçası olduğunu gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir