Kategoriler
Bisiklet // İki Teker

Bisikletli Olarak İlk Gün Deneyimi // 28 Mayıs

Merhaba arkadaşlar,

Bisikletimi geçen hafta almama rağmen ilk defa bugün kendimi yollara atacak fırsatı buldum ve içimdeki bu hevesi doyasıya harcamak adına yaklaşık 4 saatlik bir sürüş gerçekleştirdim.

Kasksız sürdüğümü üzülerek belirtmek istiyorum. En kısa zamanda kaskı da temin edeceğim. Bisiklet forması (teri dışarı atan), bisiklet taytı, eldiven gibi ekipmanlarım yanımdaydı.  Bisiklet taytı ilk kullanım için insanlara biraz komik ve zor gelse de benim yaptığım gibi şort yada kaprinin altına giyerseniz gayet hayat kurtarıcı olabiliyor. Nitekim 4 saatlik kullanıma rağmen herhangi bir kalça ağrısı olmadı.

Yol tecrübesine geçecek olursam; çift şeritli yolların kenarına park eden araçlar İstanbul’un olmazsa olmazı. Nitekim bu araçlar iki tekerlekliler için kabus olabiliyor. Aradan yaya fırlar veya araçlardan birisinin kapısı açılır diye son derece dikkatli olmak gerekiyor. Keza bisiklet üstünde iken sürekli olarak pür dikkat olmamız gerekiyor. En ufak bir konsantrasyon kaybı size sıkıntılar yaşatabilir.

Seyir halinde iken ise arkadan sürekli olarak araçların tacizine hazırlıklı olun. Kimse empati yapamıyor ne yazık ki. Korna çalıyor ya da sana çok yakın bir şekilde seni solluyabiliyor. Bunlara rağmen çok fazla büyük bir sıkıntı yaşamadım diyebilirim. Trafik içinde araçların çok fazla ortasına girmemeye çalıştım. Zaman zaman kaldırımları tercih ettim. Yoldan giden yayalar ise tam bir kabus. Adamlar neyin kafasında anlamak mümkün değil. Karşıya geçme durumunda değiller. Kaldırımlar var ancak ona rağmen kenarda araba olan yolların akan trafik tarafından yürüyebiliyorlar. Onlar da çok fazla korkuttu beni. Yavaş ve sakin bir şekilde yoluma devam ettim. (Sen de onların yolunu işgal etmişsin diyecekler için ön uyarı: çok dar ve tehlikeli yollarda geniş kaldırım varsa tercih ettim. 4 saatin maksimum 15 dk’sı kaldırımda geçti)

Trafik alışılabilecek bir şey mi? Bunu şimdiden söylemek için çok erken. Daha çok fazla macera yaşadığı sanmıyorum. Bundan sonraki günlerde iş yerine giderken bisikleti kullanmayı planlıyorum. Umarım güzel maceralar bekler beni.  🙂

Bugüne dair bazı fotoğraflar ile yazıyı sonlandırıyorum.

Ayrıca telefonumda bulunan wikiloc programından size bazı istatistikler paylaşacağım. Ancak uygulamayı açmayı unuttuğum için Gülhane Parkı’ndan başlattım. Yani buna ilave olarak 13 km daha var diye düşünebiliriz. 🙂

İlk gün için 34 km bence güzel bir rakam.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi

Gülhane Parkı

Beşiktaş Sahil
Beşiktaş Sahil

Birazda kullandığım güzergahtan bahsedeyim. Beşyüzevler Gaziosmanpaşa’dan başladım yola. Bereç ,Rami, Şehitlik, Fatih, Beyazıt, Sultanahmet, Gülhane, Sirkeci, Eminönü,Karaköy,Kabataş,Beşiktaş şeklinde devam ettim.  Yol boyunca azar azar su tükettim. Yanıma aldığım tek gözlemeyi ise iki seferde yedim. Çay ve muz tüketim ilave olarak. Çok fazla yüklenmemek lazım. Bunlar bana yeterli geldi. Su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Dönüş yolunu ise yine Beşiktaş’tan Eminönü’ne kadar aynı güzergahtan gelerek bu sefer Unkapanı yokuşunu kullanarak çıktım.  Daha sonra Bozdoğan Kemeri’nde kötü bir manzara ve yokuşa rağmen Fatih İtfaiye’den aynı güzergahı kullanarak eve geldim.

(kötü manzarayı merak edenler için: https://twitter.com/_sekaist/status/736531763808350208 )

Güzergah hakkında daha detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz: http://tr.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=13474663

güzergah

 

 

“Bisikletli Olarak İlk Gün Deneyimi // 28 Mayıs” için 3 yanıt

Keyifle okudum ve bilgilendim çok teşekkür ederim. Bisikletimin gelmesini bekliyorum. Bu rotayı bende takip edeceğim.
Balat, Ayvansaray Feshane Eyüp Üçşehitlerde takip edilebilirdi ama Gaziosmanpaşaya o yokuş hiç çekilmez. Unkapanı Fatih yapmanız daha makul olmuş.

Çok güzel bir yazı olmuş. Kasksız kullanmanızı kesinlik ile tavsif etmiyorum bu arada 🙂 İşe gitmek pek akıllıca da olmasa hafta sonu ertesi günü dinleneceğin bir gün de doyasıya gezmek daha mantıklı gibi geliyor. Bende yeni bir bisiklet siparişi verdim sabırsızlıkla bekliyorum. Ve seni şimdiden Bisiklet kulübümüze davet ediyorum. Aramıza hoşgeldin 🙂

Kasksız sadece 1-2 kez kullandım. Sonra hemen aldım 🙂 İşe ara ara gidiyorum artık eskisi gibi sık gidemiyorum ne yazık ki. Hem yorgunluk hem de havalar biraz zorluyor. 16+16 km az değil ayrıca yokuşlar da var 🙂 Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir