Kategoriler
Sosyal Medya

Fakers ile Twitter Takipçilerinizin Sahteliğini İnceleyin


Sosyal ağlarda milyonlarca hesabın arasına giren sahte hesaplar yadsınamaz bir gerçek. Her ne kadar sosyal ağ siteleri üyelerini sadece gerçek insanlardan oluşacak şekilde bu sahte hesapları temizlemek için büyük çaba sarf ediyor olsa da yapılan araştırmalar sahte hesapların sayısının arttığını gösteriyor.

Sahte hesapların arkasında ciddi bir ekonominin varlığı da satın alınan twitter takipçileri gibi şeylerden ötürü biliniyor. Firmalar veya ünlülerin yüz binlerce ve hatta milyonlarca Twitter takipçisinin “acaba ne kadarı sahte?” diye uzun uzun düşünmeye, uzun araştırmalar yapmaya gerek kalmayacak artık. Çünkü artık bunu öğrenmek tahmin edebileceğinizden daha kolay. Üstelik istediğiniz kişinin yanı sıra kendi takipçilerinizin de ne kadarının gerçek, ne kadarının sahte olduğunu görmek mümkün…

Status Group’un hazırladığı Fakers adlı araç herhangi bir Twitter kullanıcısının takipçilerini inceliyor ve kaçının sahte, kaçının kullanılmayan ve kaçının gerçek hesaplar olduğunu değerlendiriyor. Bu değerlendirmede takipçi ve tweet’i olmayan ama bu sırada çok fazla kişiyi takip eden hesaplar sahte olarak nitelendiriliyor. Bu değerlendirmenin yüzde 100 doğru sonuç verdiğini iddia etmek abartı olsa da en azından diğerler hesaplarla karşılaştırıldığında aşağı yukarı doğru tahminler verecektir.

Fakers’dan bazı değerlendirmelerin sonuçları:

Türkiye’den;

Cem Yılmaz – 2,6 milyon takipçi  – %52 sahte

Abdullah Gül – 2,1 milyon takipçi – %48 sahte

Dünyadan;

Lady Gaga – 28,4 milyon takipçi – %47 sahte

Justin Bieber – 26,7 milyon takipçi – %38 sahte


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir