Kategoriler
Kariyer-İş Hayatı

Goygoy Yönelimli Programlama (GGOP)

Evet… Gelen yoğun istek üzerine bu konu hakkındada bir blog yazısı yazmak şart oldu.

Goygoy yönelimli programlama yaklaşımı, umumiyetle yurtdışındaki bazı büyük yatırım şirketleri veya popüler elektronik ticaret şirketlerinin güzel yurdumuzdaki seçkin şirketlere yatırım yapması ve bu şirketlerdeki çalışma şartlarının yıllardır patron baskısı altında ezilen yağız Türk developerının alışkın olmadığı bir level e gelmesiyle başlamış, son derece geniş ve lakayit bir programlama biçimidir.

Goygoy yönelimli programlama yaklaşımının hakim olduğu şirketlerde :

– Mutfak, kahve makinesi, oyun odası, langırt masası ve oyun konsolu gibi ekipman ve imkanlar mevcuttur.

– IK tarafından belirlenen mesai saatler, öğlen arası ve kılık kıyafet yönetmeliği gibi kurallar olmasına karşın IT cephesinde “Bu kurallar IT yi kapsamaz” anlayışı hakimdir. O gün mesainin kaçta başlayacağı veya öğlen arasının ne kadar süreceği gibi konular developerdan developer a değişgenlik gösterebilir. Ancak herkes çıkış saatine riayet eder.

– Örneğin GGOP uygulanan ve mesai saatleri 9:00 – 12:00 13:00 – 18:00 olan bir şirketteki tipik bir işgünü:

09:45 – 10:15 : Ayılma, adaptasyon kahvaltı, çevre arkadaşlarla goygoy.
10:15 – 11:25 : Jiradaki işlere şöyle bir göz gezdirilir. IDE açılır. Projeden yalandan bir iki tane dosya ekrana getirilir. 5-10 dk. amaçsız bir şekilde scroll çubğu yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya gezdilir durulur. Maksat leadler işte görsün.
11:25 – 11:35 : Çay, kahve, goygoy…
11:35 – 11-58 : “- Kanka iki tur pes atakda joystiği kolunun altına vereyim.” muhabbeti.
11:58 – 12:15 : “-Beyler ne yiyoruz bugün ?”, yemeğe hazırlık, toplaşma…
12:15 – 13:30 : Öğle arası (Toplaşmayı saymazsak zaten 12 de çıkmadığımız için geç gelme hakkını otomatik olarak elde ediyoruz.)
13:30 – 14:10 : PES / langırt / goygoy arası
14:10 – 15:30 : Yalandan kodlar incelenir, belki bir tane issue çözülür.
15:30 – 16:15 : Mevcut sistem, projenin bir bölümü veya tamamı ya da şirketin işleyişiyle ilgili aksaklıklar hakkında goygoy yapılır.
16:15 – 17:10 : PES/Langırt/GoyGoy/Sigara
17:10 – 18:15 : Gün içerisinde ite kaka yalandan yapılan issue lara ait kodlar deploy edilir. Kodlar patlar, bugfix yapılır, birdaha deploy edilir, birdaha patlar, birdaha bugfix yapılır… Bir yandan bugfix yapan yağız Türk developerı bir yandan koca günde ite kaka yaptığı o kıytırık iki issue ile ilgili olarak “Lan kendi yazdığım kodu nasıl test edeyim…!” şeklinde söylenmeye devam eder.
18:15 – 18:30 : Sigara / kahve molası
18:30 – <belirsiz>: Gün içinde yapılmayan işler için mesaiye kalınır. Yiyecek/içecekler şirketten.

– Her işin deadline ı vardır. Ancak kaynak yetersizliğinden (mevcut kaynak goygoya kanalize olduğundan) deadline hedefleri genellikle tutmaz.

– Sigara kahve tüketimi insani ölçülerin üzerindedir.

Bunun gibi birsürü özelliği sıralayabiliriz.

GGOP uygulanan yerlerde bir nevi çan eğrisinin uygulandığını söyleyebiliriz. Belirli goygoy performansını gösteremeyen developerlar, mesainin tamamına yakınını bilgisayardan kafasını bile kaldırmadan, tek kelime konuşamadan kod yazarak geçirmeye mahkumdurlar. Ayrıca evlerine zamanında gidebildikleri de pek görülmemiştir. Zaten böyle çalışan şirketlerde yönetimin Y sinden de söz edilemez. İyi bir developersanız, çalıştığınız şirkette GGOP uygulanıyorsa kaynak kullanımında denge diye birşey sözkonusu olmadığından “Zevkle çalışanı şevkle… ” felsefesi hakimdir. Allah böyle şirketlerin de buna vesile olanın da bu yaklaşımı sürdürenin de… diyorum başka da birşey demiyorum!!!

 

kaynak: http://ibrahimgunduz.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir