Kategoriler
Genel

Kalite Kontrol Ders Notları ||Sınav Püf Noktaları || Soruları

 

quality-control

2011 vize sorularından yola çıkarak yorumda bulunmak gerekirse sorulacak tanım sorusunda pek fazla kavram karşımıza çıkmıyor. Geçen seneki sorulan tanımları bilmek bizim için yeterli olacaktır düşüncesindeyim.

Kalite : Kullanıma uygunluktur. ( en kısa ve en çok tercih edilen tanımdır. ama işe şansa bırakmayarak biraz daha uzun bir tanım da bulunmak ya da Türk Standartları Enstitüsünün tanımını bilmek bize artı getirecektir. )

TSE göre : Bir ürün ve ya hizmetin belirlenen ya da olacabilecek gereksinimlerini karşılama yeneteğine dayanan özelliklerin toplamıdır. ( aynı şeyin laciverti ama biraz daha cool bir tanım)

Kalite Kontrol : Kusurlu parçaları ayıklama faaliyetidir. ( daha da abartmak istemiyorum bu beni tatmin etmedi diyenlere farklı bir tanım geliyor. azıcık aşağıda)

Kalite Kontrol en cool tanım: Üretim aşamasında spesifikasyonlara uymayan ürünlerin ayrılması ve bu ürünlerin üretilmesinin engellenmesi anlamına gelir.  ( tek kelime ile işi kapıyoruz. bkz: spesifikasyon )
Toplam Kalite Kontrol:  Kalite kontrol faaliyerlerini işletmenin tüm personellerine ve bölümlerine yayan bir yöntemdir.
Toplam Kalite Yönetimi:  Kalite kontol faaliyetlerinin tüm bölümlere yayılmasıyla beraber kusura parçaların imalatı gerçekleşmeden önce bunların engellenmesini sağlayan yöntemdir.
İstatistiksel Kalite Kontrol: Ürünün kaliteli kabul edilip edilmeyeceğini belirlemede istatistik bilim dalından yararlanmaktır. İstatistiksel teknikler kullanılarak yapılan kalite kontrol işlemleri bilimsel temeli dayandırılır. Bu sayede kalitenin sürekli iyileştirmesini de sağlayabiliriz. Öncelikli amaçta bunu kontrol altında tutmaktır zaten.
İstatistiksel Proses Kontrol: Sadece ürünlerin kontrol edilmesi değil, prosesin sürekli olarak kontrol edilmesi (ölçülmesi)  ve geliştirilmesini sağlar.
Farklı olarak muayene tanımı sorulabilir ona da kısaca iyiler ile kötülerin birbirinden ayrılması ile bir kalite düzeyinin amaçlanması şeklinde yanıt verebiliriz.
güncelleme: sorular
soruların cevapları için yorumları inceleyebilirsiniz: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=339609629429396

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir