Kategoriler
Mobil Gelişmeler

Mobil Uygulama Geliştiricilerini Düşünen Yok

Özgürlükleri kısıtlasa da kullanıcı dostu olması ve uygulama zenginliği açısından şu anda zirvede olan iOS işletim sistemi, Apple’ın stratejilerine kurban mı oluyor?

Tüketiciler, akıllı telefon veya tablet seçerken ilk dikkat ettikleri şey, deneyim oluyor. Bu zamana kadar yapılan eleştiriler, Apple’ı deneyim konusunda hep bir adım öne taşıdı.

Steve Jobs’ın liderliğinde izlenen politikalar, piyasaya sürülen iPhone ve iPad’leri kullanılması kolay ürünler haline getirdi. Bu ürünleri zirveye taşıyan bir diğer konu da uygulama zenginliği oldu.

Uygulama geliştirmek zor

İşletim sisteminde uygulama zenginliği tacını kimin giyeceğine geliştiriciler karar veriyor. Türkiye’de mobil uygulama geliştiren girişimcilerle bu konuyu masaya yatırdığımızda Android’den daha çok, Apple’ın tercih edildiği ortaya çıkıyor.

Bunun sebebi ise Android için geliştirilen uygulamalarda çözünürlük standardının olmaması ve iş yükünün artırması. Örneğin, LG’nin bir telefonunda sorunsuz çalışan bir uygulama, Samsung’un akıllı telefonunda sorun çıkartabiliyor veyaHTC’de istenen netlikte görüntülenemiyor.


Google, Android cihazlarda yaptığı bu hatalı başlangıcı (belki de kısa sürede yaygınlaşmak için tercih edilen kolay yol)Android 4.1 ile belli bir standardizasyona getirerek gidermeyi düşünüyor.

Google’ın planı bu şekilde. Gelelim, Apple tarafına

Apple’da uygulama geliştirmek son derece kolaydı. Ta ki, Steve Jobs’ın vefatına kadar. Efsanevi CEO’nun ardından bayrağı devralan Tim Cook, iPhone 5 ve iPad Mini gibi yenilikçi ve iddialı modellerin altına imza attı.

Bu değişim ile beraber uygulama geliştiricileri zor durumda bırakıldı. Örneğin, iPhone için bir uygulama geliştiriyorsanız, en çok satan modellerden biri olan ve halen satılmaya devam eden iPhone 3GS için ayrı, Retina ekranlı iPhone 4 veyaiPhone 4S için ayrı, değişen çözünürlüğü nedeniyle iPhone 5 için ayrı bir uygulama içeriği hazırlamanız gerekiyor.

Bir tarafta kendini geliştiren ve uygulama geliştiricilerle dost olan Android, diğer tarafta uygulama geliştiricilerin işlerini giderek zorlaştıran Apple..

Alınan bu kararlar, zamanla platformların uygulama zenginliğine yön verecek gibi görünüyor. Kullanıcılar, cihaz seçerken (dolayısıyla işletim sistemi seçerken) bu uygulamalara bakarak satın alma kararını verecek. Sonucu ise çok vakit geçmeden öğrenmiş olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir