Kategoriler
Film / Dizi

Mutlaka İZLE | La Casa De Papel

Söylemesi en zevkli ve orijinal ismi la casa de papel olan bir dizi ile karşınızdayım.  Netflix’te Money Heist Türkçe’ye ise Darphane Soygunu olarak geçen ama Salvador Dali maskelerini görünce herkesin kafasında canlanan bir diziden bahsediyorum.

 

“La Casa De Papel”in Konusu

 

la-casa-de-papel-cover

Bir suç dehası planını gerçekleştirmek üzere polisi ustalıkla yönlendirirken sekiz hırsız, rehineler alarak kendilerini İspanya Kraliyet Darphanesine kilitler. Plan 5 ay sürer. İlk olarak akılda 5 ay boyunca olan süreç yavaş yavaş anlatılacak algısı oluşsa da dizi birinci bölümden itibaren aksiyon içinde başlar.

Bir ispanyol yapımı olan La Casa De Papel bizde Lost, Breaking Bad gibi dizilerde yaşadıklarımızı hissettiriyor. Bir soygun hikayesi olan bu yapıtta kahramanların kimliklerini gizli tutmak için şehir isimleri kullanıyor. (oslo, rio, helsinki, berlin, nairobi, moskow, denver)

 

la-casa-de-papel-karakter

 

Hikayenin anlatıcısı olan Tokyo karakteri bize hikayeyi özetliyor. Kod adı şehir isimlerinden farklı olan ve soygunu planlayıp farklı karakterdeki soyguncuları biraraya getiren kişi ise “Profesör”. Profesör plana ömrünün yarısını adayan bir karakter. Tek amacı Kraliyet darphanesini “soymak”. Film teması çerçevesinde baktığımızda buna bir soygun olarak bakmak hatalı olacaktır. Ekip öncelikli olarak kimseye zarar vermek, kimsenin parasını çalmak istemiyor. Darphaneyi ele geçirip, para basıp, kaçmak istedikleri bir plan yapıyorlar. Darphane’de yaklaşık 12 gün kalarak, yeterli miktarda para basıp kaçmayı planladıkları ve her detayı düşündükleri bir sürece şahitlik ediyoruz. Polisin kapıda beklediği, soyguncuların ise rehinelerde birlikte kapana kısıldığı bir dizi izliyoruz.

 

la-casa-de-papel-tokyo

 

Sadece silahlı soygun içeren bir diziden fazlasını içeren bu yapım aynı zamanda sosyolojik anlamda da sisteme bir başkaldırış barındırıyor. Komünizmi simgeleyen kırmızı renkli işçi tulumları, özgür ve farklı düşünceyi simgeleyen salvador dali maskeleri ve kimseye ait olmayan paraların çalınması, şehir isimlerine sahip kişilerin yarattığı eşitlik vb şeyler diziye dair güzel detaylar. Bu tematik yapı zaman zaman çalan Bella Ciao şarkısıyla da uyum sağlamaktadır.

 

la-casa-de-papel-bella-ciao

 

Amerikan sinemasının yarattığı kusursuz insan profili  yerine avrupa sinemasındaki kusurlu insanların karakteristik suratlarını bu dizide görmekteyiz. Yapılan bu soygunu bir şov, darbe, isyan olarak gösterme niteyindeler. Mesele sadece para değil, sistemin aciziyetini göstermek ve onu adeta rezil etmek. Yüzeysel bir dizi izlemiyoruz. Derine iniyor, ideallar ve ideolojiler devreye giriyor. İçerde adeta bir devlet kuruluyor. Hırsız çetesi devlet kadrosu, profesör derin devlet, rehineler ise halkı temsil ediyor. Önce itaat eden, sonra isyan eden bir halk var. Polisler ise sistemi temsil ediyor. Kusursuz görünen sistemin ne kadar çaresiz kaldığını görüyoruz. Kapitalist sistemin işleyinin aciz kaldığını görüp, rahatlama hissiyatını dizinin finaliyle birlikte yaşıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir