Kategoriler
ORACLE

OCP Sertifikası Nasıl Alınır? Nasıl DBA Olabilirim?

Öncelikle Oracle Sertifika ve eğitimlerinin tamamı için bu adresten faydalanabilirsiniz : education.oracle.com/certification/

explorer certification

 

Database Administrator ve Database tercihlerini yaptıktan sonra Browse Certifications butonuna tıklayabiliriz.

Çıkan sonuçlar aşağıdaki gibi olacaktır. Burada Database alanında alabileceğimiz sertifikalar listelenmekte. Biz henüz yolun başında olduğumuz için öncelikle OCA (Oracle Database 11g Administrator Certified Associate) olacağız daha sonra OCP ( Oracle Database 11g Administrator Certified Professional ) sertifikalarına sahip olabiliriz. Bunun daha üst seviyesi olan OCM ise Oracle Database 11g Administrator Certified Master sertifikasına sahip olunursa olunabiliriz. Bu üst düzey sertifikanın detaylarına belki başka bir yazı da gireriz. Ufak bir dipnot geçmem gerekirse ben 11g için serfikaları seçtim. En son eğitimlerle birlikte artık 12c için de sertifikalar mevcut aynı şartlar onlar için de geçerlidir.

exams

 Gerekli olan ilk sertifikamız olan OCA’ye yakından bakalım.
Öncelikli olarak bu 2 sınavdan birine girmemiz gerekmekte. Aldığınız eğitime göre seçiniz.

Sınavlar ilgili detaylara ilgili bağlantılardan ulaşabilirsiniz.  Kısaca Oracle Database 11g: SQL Fundamentals I sınavından bahsetmem gerekirse:

-120 dakika, 66 soru. Geçer not için %60 başarı ( 40 doğru yeterlidir) Sınav ücreti ise $ 125. Sınav içeriği ve çıkan konular hakkında detaylı bilgileri bağlantılardan alabilirsiniz.

Bu sınavı online ortamda olabiliyoruz. Sınav sonrası geçer not alıp almadığınızı anında öğrenebiliyorsunuz. Bu sınavı başarı ile atlattıktan sonra OCA olmak için girmemiz gereken sınavın adı: Oracle Database 11g: Administration I 1Z0-052

Bu sınavla ilgili biraz bilgi vermem gerekirse:

– 90 dakika, 70 soru. Geçer not için %66 başarı ( 47 doğru) gerekli. Sınav ücreti ise $ 245. Ve bu sınava Oracle’ın resmi eğitim merkezlerinin birinde denetmen kontrolünde girerebiliyorsunuz.

Bu sınavı başarı atlattıktan sonra tebrik ederiz artık biz OCA oldunuz.

OCP olmamız için gerekli olan sınav ise: Oracle Database 11g: Administration II 1Z0-053

Bu sınavla ilgili bilgiler ise:

– 105 dakika, 78 soru. Geçer not için %66 başarı. (52 doğru) Sınav ücreti ise $ 245. Ve bu sınava da Oracle’ın resmi eğitim merkezlerinin birinde denetmen kontrolünde girerebiliyorsunuz.

Ayrıca önemli bir noktayı es geçmeyelim. Bu OCA ya da OCP olmak için gerekli olan eğitimleri resmi Oracle eğitim kurularından birinden almalısınız. SQL sınavı için böyle bir ön koşul yoktur.

Eğer 3 sınavda da başarılı olursanız tebrik ederiz OCP oldunuz demektir. Sınav sonrası sonucunuza göre aşağıdaki gibi bir sertifika ile karşılacaksınız. Yaklaşık 3 hafta sonra da fiziksel hali adresinize postalanmış olacaktır.

OCP Certification

 

 

“OCP Sertifikası Nasıl Alınır? Nasıl DBA Olabilirim?” için 2 yanıt

Merhaba, “OCA ya da OCP olmak için gerekli olan eğitimleri resmi Oracle eğitim kurularından birinden almalısınız.” demişsiniz. İnternette hiçbir sonuç bulamıyorum. Türkiye’de resmi olarak bu eğitimleri veren nereler var?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir