Kategoriler
Genel

Oracle 11g: DBA-2||Creating Backups with RMAN

5. Creating Backups with RMAN

Creating Backup Sets

Creating Backup Sets

 

Örnekte RMAN ile alınan bir yedek var.  Alınan yedek bir tablespace yedeği. Tablespace’in içinde en az bir tane datafile bulunmak zorundadır. Bu tablespace örneğinin içerisinde 3 tane datafile var. Bu tablespace’in backup’ını alıyoruz fakat bilinen backup tarzından farklı olarak ; defaultta RMAN backup aldığı zaman zaten BACKUPSET olarak alır.  (default formak image copy olabilir o zaman default harici  durumlarda as diyerek tipini belirtiriz.)

Sonrasında gelen işlem default haricidir.  Alan olarak FRA alanına (default) koymak istemediğimiz için bu alanı formatlıyoruz. BACKUP’ın altında df_ ile başlayıp %d ( database adı), %s ( sequence numarası) , %p ( pieces numarası) şeklinde devam eden ve sonunn çok önemli olmadığı bir formattır. Örnekte backupseti “.bus” olarak kısaltlmıştır.

Sonraki aşamada kimi yedekleyeceğimizi belirtiyoruz.  hr_data tablespace’ini yedekliyoruz. 3 tane datafile’a sahip, backupset yaptığımız için tek çıktı olur. (output dosyası)

Creating Image Copies

Creating Image Copies

 

Bu sefer  tip olarak image copy, ORADATA dosyası altında olan users_01_db01.dbf datafile’nın backup’ı alınır. Yer olarak default destination nereyi gösteriyorsa oraya atar.

Diğer örnekte ise yine image copy formatında arşivlerimizin yedeğini alıyoruz. Hangi arşivleri yedekleyeceğini “arch” ile başlayanlar diyerek belirtiyoruz.

Creating a Whole Database Backup

Creating a Whole Database Backup

 

Bir backup stratejisi olarak en uygun olandır.

RMAN> BACKUP DATABASE PLUS ARCHIVELOG DELETE INPUT;

BACKUP DATABASE komutu yazdığımız zaman (datafile yedeklerini hazırlar) eğer full backup yedeği ise o zaman o andaki güncel  bir control dosyasını bu backup’ın içerisine ekler. Backup’ı bitirdiğinde hem datafile’ların birer kopyas hemde control file’ın bir adet yedeği elimizde olur.

PLUS ARCHIVELOG dediğimizde bize oluşmuş olan yedekleri komutu veririz.  SPFile dosyası CONTROLFILE AUTOBACKUP ON parametresi ile alınabilir.

Bunu RMAN’de kontrol etmek için

 CONFIGURE CONTROLFILE AUTOBACKUP ON;

ile yapılabilir.

RMAN Backup Types

RMAN Backup Types

 

Full ve Incremantal şeklinde iki tanedir.   Günler içerisindeki veritabanı boyutları

Pazar 25 GB Pazartesi  25,5 GB Salı 27 GB Çarşamba 28 GB Perşembe 30 GB şelinde değişikliklere uğrayan bir veritabanımız olduğunu varsayalım.

Her gün BACKUP DATABASE  diyerek yedek alırsak FULL alınır ve 5 günlük süreçte 145,5 GB yedek alınır.

RMAN> BACKUP INCREMENTAL LEVEL 0 DATABASE;

Bu backup komutunu gönderdiğimiz zaman Pazar günü için Full backup’dan farkı yoktur.  Ama incremental yedek almanın amacı çok büyük veri yükünden kurtulmak için tercih edilir.  Pazartesi günü için

RMAN> BACKUP INCREMENTAL LEVEL 1 DATABASE;

Burada 2 tane seçeneğimiz var. Birincisi cumulative ikincisi differential

RMAN> BACKUP INCREMENTAL LEVEL 1 CUMULATIVE DATABASE;

şeklinde yazabiliriz. Pazartesi günü için bu durum değişiklik göstermez. (500 MB değişim olmuştur)

Aralarındaki fark şudur: Cumulative en son alınmış incremental’ın full backup’ı ile kendi arasındaki değişiklikleri getirir.  Differential ise en son alınan yedek ile  ( full yada değil) arasındaki değişimi alır.  Salı günü için differential 1,5 GB alır. Cumulative ise 2 GB alır.

İşin sonunda cuma günü differential senaryosunda 30 GB yere ihtiyaç duyulur. Cumulative senaryosunda 36,5 GB yere ihtiyaç duyulur. Incremental strateji için bir haftalık senaryolarda çarşamba günü full almak mantıklı olacaktır.  Geri dönüş için sıkıntı yaşamamak adına.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir