Kategoriler
ORACLE

Oracle Database 11g R2 XE Kurulumu – Win7 x64

Microsoft Windows x64 (64-bit) http://www.oracle.com/technetwork/database/enterprise-edition/downloads/112010-win64soft-094461.html

Bu adresten de uyumlu dosyaları yükleyebilirsiniz.  Dosyaları indirdikten sonra 2 partı da aynı klasörde toplamamız gerekiyor.

Aşağıdaki görünümden dosya boyutlarını ve dosya isimlerini kontrol edebilirsiniz.

kurulum01

1- Database klasörüne girdikten sonra setup.exe dosyamızı açıyoruz.

kurulum02

2- İstenilen bilgileri boş geçersek şekildeki uyarı ile karşılaşıyoruz. Ancak evet seçeneğini tıklayarak devam edebiliriz.

kurulum03

3- Veritabanı kurup, ayarlarını yapacağımız için “Create and configure a database” seçiyoruz.

kurulum04

4-  Server Class seçmemin sebebi detaylı ayarları görmek ve istediğimiz ayarları değiştirme şansını bulmak içindir.

kurulum5

5-  Bu adımda “Single instance database installation” seçiyoruz.

kurulum06

6- Daha fazla ayar seçebilmek için “Advanced Install” seçiyoruz.

kurulum07

7- Windows’un eski sürümlerinde olası bir hata ile karşılaşmadan Oracle Database kurulumu yapabilmek için bölge ve dil ayarlarından sistem dili 'ingilizce' olarak seçmek gerekiyordu. Windows 7 de bunu yapmaya gerek olmadığı söyleniyor ancak kurulum hatalarıyla boğuşmamak için 'ingilizce' seçmekte fayda var.

kurulum08

8- Oracle Database hangi versiyonun kurulacağını soruyor. “Enterprise Edition” seçiyorum. Ardından “Select Options” ile gelişmiş ayarlara ulaşabilirsiniz. .Net bağlantısı gibi ayarlar yapabilirsiniz.

kurulum09

9- Oracle Database ‘i  SQL gibi sorgulama işlemlerini kullanmak için kuruyoruz. Bu yüzden “General Purpose / Transaction Processing” seçiyoruz.

kurulum10

10- Bu adımda Oracle global veritabanı adı ve Oracle Service adını girmemizi istiyor. İlk ayarlar olarak 'orcl' yazılı gelir. Biz her ikisine de 'Oracle' yazıyoruz

kurulum11

11- Bu adımda özel ayarları giriyoruz. Oracle Database RAM ‘in en az  yarısını  kullanır. Oracle bu ayarı kendisinin yapması için 'Enable Automatic Memory Management' seçeneğini işaretliyoruz.

kurulum12

"Character Set" sekmesinde 'Use Unicode' seçiyorum.

kurulum13

kurulum14

"Security" ve "Sample_Schemas" kısmındaki ayarlar mevcut halde kalmalıdır.

kurulum15

12- Bu adımda 'Use Database Control for database management' seçiyoruz.

kurulum16

13- Bu adımda 'File System' seçiyorum. Bu adımda dikkat edilmesi gereken şey veri tabanı yolunun daha önceden yüklenen “dbhome_1″ klasörünün bulunduğu  “D:\app\” klasörü altında olmasıdır.

kurulum17

14- Veritabanının otomatik yedeğinin alınıp alınmamasını soruyor. Ben 'Do not enable automated backups' seçiyorum.

kurulum18

15- Bu aşamada hepsine aynı şifreyi vermek istediğim için 'use the same password for all accounts' seçip şifreyi giriyoruz. Oracle şifreyi güvenli ve tavsiye edilen bulmadığı için uyarıyor.Bunu kabul ederek geçebiliriz.

kurulum19

16- Yukarıdaki gibi bir her yüklemede karşınıza çıkmayabilir. Bu sorun yok demektir.  Çeşitli uyumsuzluklar olduğunu söylüyor. Sağ üst köşedeki 'Ignore All' kutucuğunu seçiyoruz.

kurulum20

17- Son olarak karşıma yukarıdaki gibi ayarların bulunduğu bir ekran çıkıyor. Bitir diyoruz ve yüklemeyiz aşağıdaki işlemleri gördükten sonra tamamlıyoruz.

kurulum21

kurulum22

kurulum23

Bu şekilde kurulumu tamamlamış bulunuyoruz.  Oracle yazılarımız devam edecek 🙂

 

 

 

 

“Oracle Database 11g R2 XE Kurulumu – Win7 x64” için 2 yanıt

Merhaba,
13. adımda önceden dbhome un yüklendiği yeri path olarak gösteriyorum demişsiniz. Bende kurulum sırasında bunu yapmadığım için dbhome ve alt klasörlerinin bulunmadığına dair hata alıyorum. Bunu nasıl çözebilirim. Daha doğrusu dbhome u nereye nasıl yüklemem gerekiyor?
Teşekkürler

biraz geç bir cevap oldu kusura bakma kardeş ama indirdiğin 11g dosyalarından ikincisinin içindeki stage dosyasını birinci klasördekiyle değiştir daha sonra kurulumu yap o hatayı almazsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir