Kategoriler
Kariyer-İş Hayatı Programlama Dilleri

Popüler 7 Programlama Dili Sertifikaları Hakkında

Web geliştirme ortamı son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Android gibi sistemlerin gelişi ile de mobil programlama önem kazanmıştır. Ayrıca yıllardan beri her şeyin web üzerinde  olma noktasına gelmesi nedeniyle web geliştiricilerine ve programcılarına olan talep artmıştır. Rekabetçi ortamda sertifikalar önem kazanmıştır.

Dünyadaki gelişmeleri göz önünde bulundurursak; Ruby on Rails, Javascript, Python, Java, ASP.Net MVC, Node-js and Objective-C gibi dillerin gelişmekte olduğunu görebiliriz.  Bu dilleri öğrenmek yapılan işin ilk parçası. Sertifikalarını almak ise ikinci kısımdır.  Bu dillerin sertifikalarına daha yakından bakalım:

Ruby on Rails: The Ruby Association Certified Ruby Programmer Ruby programlama temellerini kapsar. ( Ruby nesneler, arka plan, standart kütüphaneleri ve sınıflar gibi )

JavaScript: CIW Web Development Series  alabileceğiniz en iyi sertifikalar arasındadır. Ayrıca  JavaScript Developer Certificate W3Schools tarafından yapılan biraz daha basit ama kullanışlır bir sertifika.  Bunun için Javascript ve HTML DOM bilgisi gereklidir.

Python: The O’Reilly School of Technology’s bu dil için en popüler sertifika. 4 seviyesi bulunuyor.

  1. Beginning Python
  2. Getting More Out of Python
  3. The Python Environment
  4. Advanced Python

Java:

javase6programmerEn temel sertifika Oracle Certified Professional Java SE Programmer certification.
(OCP)  Diğer sertifikalar için kademe kademe almanız gerekiyor. En üst seviye Oracle certified Master Java SE Developer sertifikasıdır.
Daha detaylı bilgi için : http://www.javaturk.org/?p=1314 ve BTSORU

ASP.Net MVC: Beceri olmadan çok faydasını göremezsiniz. Bu özellik yazılımcı iseniz genellikle tüm diller için geçerlidir.   MCTS: Web Applications Development with Microsoft.

Node-js: 4 saatlik ATG Certifiedsertifika sınavına girebilirsiniz .Node.js, TCP and HTTP servers yeteneklerinizi test eder.

Objective-C: Brain Measures tarafından yapılan 40 soruluk test. Ücreti 10$. Ayrıca benzer bir sınav olan Expert Rating de tercih edebilirsiniz.

Bu sertifikalar işverene belirli konularda bilgili olduğunuzu ve istekli olduğunuzu söyler. Cv’leri güzel gösterir ve işe alımı kolaylaştırır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir