Kategoriler
Genel

Son Dakika BÜT Haberleri

YÖK’e sorular sorular ve cevapları:

1- Bütünlemeye Açıköğretim Fakültesi kredili sistem de dahil mi?

Cevap yok

2- Bu yıl uygulanacak mı? Yani bu yaz geçerli olacak mı?

Cevap: Evet uygulanacak. çünkü Çetinsaya düzenlemenin 2011-2012 öğretim dönemini kapsayacağını açıkladı.

3- Bu yıl için yaz okuluna kayıt yaptıranlar, paralarını geri alabilecek mi?

Cevap: Evet alabilecekler. Öğrenci bu karardan önce başarısız olduğu dersler nedeniyle yaz okuluna başvuru yaptıysa, “Ben başvuru yaptığımda bütünleme hakkım yoktu. Ama alınan yeni kararla bana bu hak tanındı. Yaz okulu kararımdan vazgeçiyorum” deme hakkına sahip olacak.

4- Hiç alınmamış dersler ne olacak?

Cevap yok

5- Üstten ders alınmak istenirse ne olacak?

Cevap: Yaz okulu uygulaması devam edecek. Öğrenci okulu erken bitirmek istiyorsa ve bu nedenle üstten ders alma niyetindeyse yine yaz okula gidecek…

6- Bütünleme sınavları zaten yapılan üniversitelerde yeniden bütünleme yapılacak mı?

Cevap: Hayır… Bütünleme sınavları zaten yapılan üniversitelerde yeniden bütünleme yapılmayacak. Çünkü düzenleme, öğrencilere bütünleme sınavı hakkı tanımayan üniversitelere yönelik…. Zaten bütünleme sınavı yapan üniversiteler için yeni bir durum söz konusu değil.

7- Bu karar üniversitelere ne zaman bildirilecek?

Cevap: Birkaç gün içinde bildirilecek.

8- Yaz okulları kaldırılacak mı?

Cevap:  Bütünleme hakkı tüm öğrencilere tanınıyor. Bu kesinlikle yaz okullarının kaldırılacağı anlamına gelmiyor, sadece bütün öğrenci arkadaşlarımın bütünlemeye girmek istemelerinin doğal bir hak olduğunun tescili anlamına geliyor. Yani düzenleme yaz okulu uygulamasını kaldırmıyor, sadece öğrencilerin başarısız olduğu dersler yüzünden yaz okuluna mahkum olmasını engelliyor.

9- Böyle önemli bir duyuruyu resmi olarak değil de Twitter’dan yapmak doğru mu?

Cevap yok.

Okullara bir an önce resmi duyurunun gelmesini bekliyoruz. Umarım sıkıştırılmış bir program hazırlayıp bizi iyice bunaltmazlar. Bu sene bayağı iyi haberler aldık. Önce ikinci öğretim harçları indirildi daha sonra da alınan büt kararı ‘acaba neler olacak?’ sorularını akıllara getiriyor. Ama biz işimize gelen şeylere odaklanıp yolumuza bakalım.

https://twitter.com/#!/cetinsayag eski ve gelebilecek yeni tweetlere buradan bakabilirsiniz…

 

YÖK, üniversitelere 2011-2012 güz dönemi de dahil bütünleme sınavlarının gelecek öğretim yılı başlamadan önce yapılmasını sağlayacak şekilde sınav tarihlerini belirleyerek öğrencilere gerekli duyuruları yapma talimatı verdi.

YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Şaban Çalış imzasıyla bütünleme sınavlarının uygulanmasına ilişkin üniversite rektörlüklerine yazı gönderildi.Yazıda, Yükseköğretim Kanunu’nun “Diploma alma, ders kredilerinin hesaplanması, öğrencilik haklarından yararlanma ve sınavlar” başlıklı maddesindeki hüküm uyarınca, yıllık veya yarı yıllık sınav takvimi uygulayan tüm yükseköğretim kurumlarında 2011-2012 eğitim öğretim yılından itibaren bütünleme hakkı tanınacağı bildirildi.

Buna göre, yaz okulu uygulaması olup olmadığına bakılmaksızın, final sınavına girme hakkı elde edenlerden sınavda başarısız olanlarla sınava giremeyenlere başarısız oldukları her ders için dönem sonlarında bütünleme sınavı hakkı verilecek.

Koşullu başarılı öğrencilerle not yükseltme amacıyla bütünleme sınavına girecek öğrencilere ilişkin düzenleme ise yükseköğretim kurumu senatolarınca yapılacak.
YÖK’ün aldığı karara göre, final sınavında geçerli olan başarı kuralları bütünleme sınavlarında da uygulanacak ve bütünleme sınavı notu final sınavı notu yerine geçecek.

Üniversiteler, 2011-2012 güz dönemine ait bütünleme sınavları da dahil bütünleme sınavlarının gelecek öğretim yılı başlamadan önce yapılmasını sağlayacak şekilde sınav tarihlerini belirleyecek ve öğrencilere gerekli duyuruları yapacak.

devam edecek….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir