Kategoriler
Mobil Gelişmeler

Windows 8 Uygulama Sayısı Hızla Artıyor

Apple’ın teknoloji dünyasına kazandırdığı uygulama mağazası kavramına işletim sistemi üreticileri artık tamamen entegre olmuş durumda. Geç de olsa Windows 8 ile masaüstü ve diz üstü bilgisayar sahiplerini uygulama mağazasıyla tanıştıran Microsoft, yeni işletim sisteminin lansmanının üzerinden bir ay gibi bir süre geçmişken 20 bin uygulamaya ulaşmış bulunuyor. Bundan çok kısa bir süre önce yüzde 1’lik pazar payına ulaşmış olan Windows 8’in uygulama mağazası da büyümeye başladı. WinAppUpdate’in paylaştığı bilgilere göre son rakamlar Windows 8 uygulamalarının sayısının 20.610 ulaştığı yönünde.

Microsoft’un şu sıralarda uygulama mağazasını daha da hareketlendirmek için ekstra çaba sarf etmesini beklemek mümkün. Çünkü yılbaşı öncesinde artması beklenen büyük ilginin hem uygulama geliştiriciler, hem de Microsoft için ürünlerini satabilmek adına önemli bir dönem.Lansman sonrasında uygulama mağazasına günde ortalama 500 yeni uygulama yüklenirken, sonrasında bu rakam 300′lere gerilemişti. Son 17 günün ortalaması ise 453.

Diğer yandan tüm uygulamaların her ülkede yayınlanmadığını da hatırlatalım. Örneğin bu 20 binin üzerindeki uygulamanın 14 bin kadarı ABD’de yayınlandı fakat bu ülkedeki kullanıcılara açık olmayan 6 bin civarı uygulama da bulunuyor.

Genel olarak bakıldığında Windows 8 uygulamalarında ücretsiz olanların öne çıktığını söylemek mümkün. Çünkü WinAppUpdate’in bilgilerine göre 20 binin üzerindeki uygulamanın yaklaşık 18 bin tanesini(%87) ücretsiz uygulamalar oluşturuyor.

Eylül ayında Türkiye’den Windows 8 Store’a 50 uygulama başvurusunun yapıldığı açıklanmıştı. Garanti Bankası ve TAV’ın uygulamaları ilk örnekler arasında yer alırken, Yemeksepeti, markafoni, NTVMSNBC, İş Bankası gibi şirketler de işletim sistemi piyasaya sürülmeden önce başvurularını gerçekleştirmişti.

Bu kadar kısa sürede ulaşılan 20 bin uygulama adedi oldukça etkileyici. Microsoft’un bu sayıyı daha da yukarılara çıkartmak için çalışmalarını sürdüreceğini tahmin etmek zor değil. Fakat asıl merak edilen Microsoft’un adede mi yoksa kaliteye mi öncelik vereceği. Microsoft eğer önceliği sayıyı artırmaya verirse, çok sayıda uygulama içerisinden gerçekten kaliteli olanları ayırt etmeye çalışmak kullanıcıların işini zorlaştırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir