Kategoriler
Kariyer-İş Hayatı Programlama Dilleri

Yazılımcılar Kendimi Nasıl Geliştirmeli ?

developer

Kendini sürekli geliştirmeyi seven bir yazılımcı olarak, sürekli kendimi nasıl daha iyi geliştirebilirim sorusuna cevap ararım. Bu konuda edindiğim tecrübeleri burada paylaşmak istiyorum. İlerde edineceğim tecrübelere bağlı olarak da bu yazıyı sürekli güncel tutmayı amamçlıyorum. Burada bahsedilenlerin hepsi tamamen şahsi fikirlerimdir. Lütfen her türlü yorumunuzu esirgemeyin.

Tecrübeye Kulak Verin

Herşeyden önce genç yazılımcıların daha tecrübeli yazılımcıların tecrübelerine kulak vemeleri gerekmektedir. İki tip tecrübeli yazılımcı modeli vardır. Bunlardan birincisi size balık verir, diğeri ise balık tutumayı öğretir. Genç yazılımcıların yanında ne kadar fazla balık tutmayı öğreten tecrübeli yazılımcı olursa o kadar şanslıdırlar çünkü bir sorunla karşılaştığınızda balık vermeyi seven tecrübeli yazılımcıdan yardım istediğinizde bu yazılımcı sorununuzu o an için çözmeye yardımcı olur ve hayatınızı kurtarmış olur ancak size ne sorunu nasıl çözdüğünü doğru dürüst anlatır, ne de bu tarz sorunlarla karşılaştığında izlenmesi gereken adımlardan bahseder. Balık tutmayı öğreten tecrübeli yazılımcı ise sorunu çözerken izlemeniz gereken adımları anlatır ve bu tarz sorunlarla karşılaştığında ne tür adımlar izlemeniz gerektiği konusunda sizi bilgilendirir. Ayrıca sorunu çözememenizin nedeninin herhangi bir konuda bilgi eksikliğinden kaynaklandığını farkederse sizi bu konuda uyarır ve kendinizi geliştirmenizde katkıda bulunmuş olur.

Eksiklerinizi Tespit Edin

Etrafınızda her zaman balık tutumayı öğreten yazılımcılar olmayabilir bu bir şansızlık ancak dünyanın sonu değil. Bir sorunla karşılaştığınızda bu sorunu çözemiyorsanız kendinize neden sorunu çözemediğinizi sorun. Hangi konuda eksik olduğunuzu tespit ederek o konuda kendinizi geliştirmeya çalışın.

Yenilikleri Takip Edin

Yazılımcıların kendilerini geliştirmek için yapması gereken şeylerden birinin de sürekli yenilikleri takip etmektir. Yazılım konusunda önemli bilgi ve tecrübeye sahip olduğuna inandığınız kişilerin bloglarını okuyun, onları sosyal medyada takip edin. Özellikle Twitter da takip etmenin faydalarını sürekli gördüğümü belirtmek istiyorum.

Kitap Okuyun

Kendimi geliştirmek için edindiğim en iyi alışkanlıklardan bir tanesinin yazılım geliştime ile ilgili kitaplar okumaktır. Türkçe çok az nitelikli kitap bulabileceğinizden yabancı kitapları okumanız gerekecektir. Bunun için de ingilizce okuduğunuzu anlama yeteneğinizi geliştirmeniz çok önemlidir. Okulda tüm ders kitaplarımızın ingilizce olması sayesinde ingilizce okuduğumu anlama yeteneğimi geliştirdim. Başlarda ne kadar zorlandığımı hatırladığımdan bunun sizin için de zor olacağını biliyorum ancak iyi bir yazılımcı olmayı hedefliyorsanız ingilizce biliyor olmanızın olmazsa olmaz şartlardan bir tanesi olduğunu unutmayın.

Nesne Yönelimli Programlama Prensiplerini İyi Benimseyin

Yazılım geliştirme konusunda yolun başında olan arkadaşlara en önemli tavsiyem nesne yönelimli programlama prensiplerini çok iyi benimsemeleridir. Hangi yazılım dilini kullanırsanız kullanın bu size her yerde gerekli olacaktır. Bu nedenle altyapınızın sağlam olmasını istiyorsanız nesne yönelimli programalama prensiplerini çok iyi öğrenin.

StackOverflow’da Yüksek Puanlar Elde Etmeye Çalışın

Yazılım konusunda 1 numaralı bilgi kaynağı hiç şüphesiz ki StackOverflow‘dur. Dünyadaki neredeyse tüm yazılımcılar bu siteyi aktif olarak kullanmaktadırlar. Bu sitede aktif olarak soru sormak ve bildiğiniz konularda da cevap yazmak size gelişmeniz açısından kesinlikle artı değer katacaktır. Sitede cevaplarınızla puanınızı sürekli arttırmaya çalışın. Burada cevap yazmak veya başkalarının cevaplarını okumak bilgi seviyenizi yükseltecektir. Ayrıca aradığınız bir cevabı bulduktan sonra cevaba olumlu oy vermeyi unutmayın. Bu cevap veren kişiyi kesinlikle çok mutlu edecektir. Birçok kez uzun araştırmalar sonucu cevabını bulamadığım soruları bu platform üzerinden sorarak cevaba ulaşmışımdır. Size tavsiyem çekineden soru sormanızdır. Bu platform sayesinde ingilizceniz de ciddi bir şekilde gelişecektir.

Başkalarının Kodlarını İnceleyin

Başka yazılımcıların kodlarını okumak bir yazılımcının ufkunu genişleten en önemli aktivitelerin başında gelmektedir. İş yerinde diğer yazılımcıların kodlarını okurken her zaman yeni birşeyler öğreniyorum. Ayrıca açık kaynak projelerdeki kodları incelemek de oldukça faydalıdır. Bu projeler sayesinde birçok yeni şeyler öğrenmiş olursunuz. Açık kaynaklı projelerin çoğu GitHub üzerindedir. Bu sitede bolca vakit geçirmenizi tavsiye ediyorum.

Öğrendiklerinizi Not Alın

Binbir zorlukla araştırıp yanıtını bulduğunuz cevapları kesinlikle bir yerlere not almanız çok önemlidir. Daha önce de karşılaşıp çözdüğünüz sorunları her sefer baştan çözmek kimsenin hoşuna gitmez. Ben bu konuda birçok yöntem uyguladım. Deftere not aldım, bilgisayarda not tuttum ancak bu yöntemler sonucu hem gerektiğinde bu notlara her yerden ulaşma sorunu yaşadım hem de defterin kaybolması veya bilgisayara format atma gibi olaylar sonucu notlarımı kaybettim. Yaşadığım bu olumsuz tecrübeler sonucu notlarımı bloğumda tutma yöntemini uygulamaya başladım. Hala bu yöntemi uygulamaktayım ve bu yöntemden çok memnunum çünkü hem verilerime istediğim zaman internet bağlantısı olan herhangi cihazdan erişebiliyorum, hem notlarımı artık kaybetmiyorum, hem de aldığım notların diğer insanlara da faydalı olmasını sağlamış oluyorum. Bu yöntemi uygularsanız kesinlikle pişman olmazsınız. Hem de bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmış olursunuz.

alıntı http://www.movsumov.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir