Kategoriler
Kariyer-İş Hayatı

21-22-23 Mayıs 2012 Esogü Bilişim Günleri

ilk gün: stant’da bize verilen broşür ile daha sonradan değiştirilmiş olan broşür arasındaki dağlar kadar fark bizi ilk günden üzmüştür. dünya kadar çekiliş yaptınız iyi, güzel, hoşta arkadaş o teknolojiyi kullanalım ayağına http://www.random.org/ sitesi kullanmanız, skandallara yol açmasa da ufak tefek sorunlarıyla can sıkıntısı yaratmıştır. ( aynı numaranın çok defa çıkması ). günün en güzel sunumu ödülünü ( yok böyle bir şey ama olsaydı ) daron yöndem almalıydı. microsoft’a rağmen sevdirmiştir. yine çok fazla android kitabı dağıtılmasına rağmen android ile alakalı sunumun programdan kaldırılması da üzücü olmuştur. hani şöyle bir bağlantı kuracam: siz kitaplardan öğrenin işte şeklinde ironik bir bağlantı. ( tamam saçma oldu sustum ) erdem gökalp da eğlenceli ve bilgilendirici bir sunum yapmıştır. günün sonunda aklımızda kalanlar daron yöndem ve android kitaplarıdır.

ikinci gün: anka projesine katılarak başladığım gün oldu. değişik ve çok fazla teknik bilginin verildiği bir sunum oldu. genel anlamda mühendis arkadaş sade ve kuru bir anlatım yaptı. durağan ama bilgilendirici geçti kanısındayım. en azından allah yoksa insansız uçaklar nasıl uçuyor sorunusun cevabını öğrendik. daha sonra bilişim hukuku ve sansür adlı konu işlendi. belli konular derinlemesine konuşuldu. sansür konusu çok geniş olduğundan hepsini konuşmaya zaten süre yetmezdi. genel manada yetersiz kaldığını düşünmekteyim. yinede ekşi sözlük ve inci sözlükten falan bahsedilmesi dikkatleri biraz olsun arttırdı. insan kaynaklarından gelen uzmanın bilgilendirdiği konular gayet önemli ve bilgilendiriciydi. sanal alemde uslu çocuklar olmamız gerektiğine dair ayrıntılı bilgi verdi. yine şımarıklık yapın ama en azından savunacak bir yanı olsun bence yaptıklarınızın. materyallerin en etkili kullanıldığı ve ilginin daima sahnede olduğu ve günün en iyi ikinci sunumu diyebiliriz. büyük beklentilerle beklenen microsoft türkiye genel müdür yardımcısı maalesef gelemeyince biraz üzüldük ama onların yerine çıkan mobil oyun geliştirici arkadaşların sunumu da gayet güzeldi. en azından “lan sahi telefonda oyun vardı çıkarıp oynayalım” dememize sebebiyet verdi. en son sunumumuz günün sunumuydu bence konusunda uzman olan huzeyfe önal gayet iyi şekilde bilgilendirdi. sunumu ve anlatımı güzeldi. bilgilendirme açısından en faydalı olan sunumdu. sunum başında verdiği vaatleri tutmasa da ( soru sorana türk kahvesi yapma makinesi vs ) kendisini sevdirmiştir. bilgisiyle göz kamaştırmıştır. hacker’lara pek iyi bakmaması ama bi’ yandan da onları sevmesi, aramızdaki internetin yaramaz çocuklarının şımarmasına sebebiyet vermiştir. ayrıca son olarak; asıl işleri eğitim olan bu adamların zerre reklam yapmaması şaşırtmış ve takdir toplatmıştır.

ara not: ikinci günümüzde http://www.random.org/ yerine by orç reyiz tarafından yapılan programcığın kullanılması ve söylenilenlerin dikkate alınması teşekkürü gerektirmiştir. ayrıca arkadaş bazılarına 2’den fazla çıktı ( pembeli kız ) bize daha teselli ödülü çıkmadı. buradan numaramı söylüyorum. hani olurda bi ayar çekerseniz. 342. yarın da sizinleyim. aman sabahlar olmasın, bilişim günleri bitmesin…

üçüncü gün: ilk defa erkenden giderek ilk konferansa katılarak başladığım gün oldu. gördüğümüz üzere 15-20 dk geciktirmekte problem görmediler. çünkü sayıca çok azdık. genel anlamda faydasının yüksek olduğunu düşündüğüm bir sunum oldu; yazılım geliştiricinin yol haritası. ama sabah sabah uykumuzun dağılmasını sağlayacak kadar aktif bir sunum olmadı. daha sonrasında yapıkredi bankasından gelenlerin bankacılık ve bilişim sunumlardı vardı. yine reklam kokan ve özendirmeye yönelik bir sunum yapıldı. gebze’de olan çalışma yeri için sürekli istanbul’dayız şeklinde bir kullanım tercih edildi. devasa bir yapıyı 1997 yılında yaptık dediler ama taşınma işini geçen sene yapmışlar. çok ironik çok. bilgi ve iletişim teknolojilerinde yeni trendler adlı sunumdan aklıma pek bir şey kalmadı. sunumun geç başlaması, öğle arasının geçiyor olması, kan şekerimizin düşüyor olması gibi sebepler bizi sunumdan kopardı. yani sen bi’ yandan acıkmışsın, bi’ yandan birisini sana kariyer planında şunlara dikkat et vs derse dikkat toplamaz neyse. daha sonraki sunum günün en iyi sunumu diyebiliriz. sosyal medya ve kullanımı gibi standart bir başlık ama çok sevdiren, korkutan, dikkatli olun gençler yapan bir sunum oldu. oğulcan selçuk akbulut tarafından sunuldu. anı tabağını alırken yaptığı kupa şakasına rağmen sevdirmiştir kendisini. daha sonraki özgür yazılım’la ilgili sunumdan aklımdan kalan tek şey; hızlı konuşmak nedir? ve nasıl yapılır? şeklindeydi. bilişim günlerinin son sunumu gününde aynı zamanda en iyi sunumu olacak kadar interaktifti. google karşısında pek şans verilmese de belirli bir kitleyi yanına alarak başarılı olacağını düşündüğüm yandex kendi sunumunu ve reklamını yaptı. daha sonrasında yapılan çekilişlerde şansızlığımız yine devam etti ve bilişim günlerini gazoz kapağı ile kapattık. katılım belgeleri alındı ve evlere dağıldık. genel puanlama yapacak olursak 10 üzerinden 7’yi haketmiştir. emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir