Kategoriler
Genel

Gelecek Akıllı Telefon ve Tabletlerde

Akıllı telefon ve tablet çılgınlığının aratarak devam ettiğinin herkes farkında. A.B.D’de mobilden gerçekleşen alışverişlerin iki yıl içerisinde dörde katlanması da artık alışık olduğumuz haberler içinde. Kişisel bilgisayarlarımızla yaptığımız çoğu işler artık mobile ve tabletlere kadar geldi.

Statista’nın yapığı bir araştırma da yer alan verilere göre A.B.D’de şu an 120 milyon akıllı telefon ve 60 milyon kadar da tablet kullanıcısı bulunuyor. 2014 yılında ise bu rakamların 150 milyon akıllı telefon kullanıcısı ve 90 milyon tablet kullanıcısına ulaşacağı düşünülmekte.  Bana kalırsa bu rakamlara ulaşmak için bu kadar sürenin geçmesini beklemeyeceğiz şeklinde. Zira Facebook’un da mobile yönelmesi bunun en büyük göstergelerinden biri. Bu gelişimin farkına varan e-ticaret ve çeşitli web sitelerini mobil görünümü uygun tasarımlar ve uygulamalar şeklinde yapıyor. Eğer sizde bu alanda var olmak istiyorsanız, bir an önce mobil alana yönelmeniz gerekmekte. Geç kaldım şeklinde düşünmeden bu alanda bir şeyler yaparak iyi paralar kazanabilirsiniz.   Statista’nın araştırmalarından bazı ayrıntılar:

  • Mobil cihazlardan yapılan alışveriş oranı 2 yıl içinde %2’den %8’e yükseldi.
  • Mobilde aylık ziyaretçi sayısında 41.2 milyonla Amazon birinci sırayı alırken, 27.2 milyonla eBay ikinci, Netflix ise 13.4 milyon kullanıcıyla üçüncü sırayı alıyor.
  • Alışverişte akıllı telefon kullanımı %3’ten %6’ya çıkarken , PC kullanımı %96’dan %90’a geriledi. En göze çarpan sıçrama ise %1’den %4’e fırlayan tablet kullanım oranı.
  • Tablet kullanıcılarının gelirlerinin yüksek olması gözlerden kaçmıyor: %7’si 25.000 $ kazanırken %38’i ise 100.000 $’dan fazla kazanıyor.
  • Ortalama bir tablet kullanıcısı 75 $  alışveriş yaparken, PC kullanıcısı 100$, tablet kullanıcısı ise yaklaşık 125 $ harcıyor.
  • Araştırmaya katılan şirketlerin % 87’si tabletler için fikirleri sorulduğunda gelir ve satışları artırmak cevabı verirken %65’i müşteri memnuniyetini iyileştirmek ve müşteri sadakati oluşturmak, % 61’i fiyat bilgisi ve ürün kaynağı edinmek son olarak da %57’si müşteri kazanmak cevabını vermiş.
Bu araştırmalardan sonra öngörüde bulunmak zor değil. Herkesi mobil alanına davet ediyoruz. Uygulama geliştirmeye ve mobil dostu web siteleri tasarlamaya devam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir