Kategoriler
Android Programlama

Android Programlama – Layout Türleri ve Kullanımları

Android Programlama – Layout Türleri ve Kullanımları

Bu yazımızda uygulamalarımızın görsel arayüzlerini oluştururken sık sık karşılaşacağımız değişik layout türlerinden önemli 3 tanesini göreceğiz.

Layout dosyaları uygulamamızdaki etkinliklerin tasarımını oluşturan dosyalardır. Xml türünde olan bu dosyayı kullanarak etkinliklerimizin nasıl görüntüleneceğine karar verilir. Xml dosyasını elle düzenlemenin yanında bu dosyayı görsel bir şekilde düzenleme imkanına da sahibiz.

LayoutOgren isimli bir proje oluşturarak işe başlıyoruz.

layoutOgren01
Linear Layout

İlk olarak Linear Layout türünden bahsetmek istiyorum. Biz yeni bir proje oluştururken Eclipse bizim yerimize bir etkinlik oluşturuyor ve bunun içine varsayılan olarak bir linear layout yerleştiriyor. Eclipse sürümüzüne göre bu değişkenlik gösterebilir. Buna dikkat ediniz.
Linear Layout nedir? İsminden de anlaşılacağı gibi içerisine eklenecek nesneleri çizgisel (linear) bir şekilde eklemeye yarar. Aşağıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi eklediğimiz TextView nesneleri sırayla alt alta ekleniyorlar.

layoutOgren02

Xml görünüşüne geçerek oluşturulan kodları görebilirsiniz.

layoutOgren03

Linear layout kullanarak isterseniz eklediğiniz nesneleri alt alta yerine yan yana da yerleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken orientation özelliğini değiştirmektir. Yazarken Ctrl + Space tuşlarına basarsanız Eclipse’in bize yardımcı olur.

layoutOgren04

Tekrar görsel tasarım sekmesine geçtiğinizde eklediğiniz nesnelerin alt alta değil de yan yana eklendiğini görebilirsiniz.

layoutOgren05

Relative Layout

İsminden de anlaşılacağı gibi bu türden layout içerisine eklediğiniz nesneleri istediğiniz bir alana istenilen bir biçimde konumlandırabilirsiniz.

layoutOgren06_01

 

Xml görünümündeki kodları yukarıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü hale getiriyoruz. Artık etkinliğimizde linear değil relative layout var. layoutOgren07

Görsel tasarım kısmına geçip bir düğme ekleyelim. Ekleme işlemi sırasında farenizi ekranın değişik noktalarına hareket ettirince hizalama bilgileri görünecektir. Bu şekilde relative layout kullanarak hem yatayda hem de dikeyde kenarlara ve ortalara hizalı şekilde nesneler ekleyebilirsiniz.

layoutOgren08

Uygulamanın son halinin xml’i aşağıdaki ekran görüntüsündekine benzer bir şey olmalı.

layoutOgren09

Table Layout

Bu tür ile ekleyeceğiniz nesneleri bir tabloya yerleştirebilirsiniz. İlk önce relative layout kısmında yaptığımız gibi xml dosyasının içeriğini değiştiriyoruz. Aşağıdaki görüntüdeki kodlarla etkinliğin layout’unu table layout olarak belirliyoruz. layoutOgren10

Table layout içine satır eklemek için layout’umuza sol taraftki nesnelerden Layouts kısmından TableRow nesnesini ekliyoruz.

layoutOgren11

İki satır ekledikten sonra bu satırlar içine TextView nesneleri ekleyelim. layoutOgren12

Gördüğünüz gibi satırlar içine eklenen nesneler yeni bir sütuna yerleştiriliyor. İlk satıra 2 tane, ikinci satıra da 3 tane TextView nesnesi ekledim örnek olarak.

layoutOgren15

Xml tarafında da gördüğünüz gibi en dışta bir table layout, onun içinde bir table row, onun da içinde eklediğimiz TextView nesneleri var.

Bu derslik bu kadar. Bir sonraki derste görüşmek üzere.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir