Kategoriler
Genel

QWERT Değil KALQ Klavye

kalq klavyeDokunmatik ekranın hayatımızın bu denli merkezinde olması sonrası yaşanan sıkıntıların artması kaçınılmaz oldu. Herkesin ortak paydada buluştuğu nokta dokunmatik ekran klavyelerinin verimi düşürdüğü gerçeği.  Bir diğer gerçeğin hakkını vermeden geçmeyelim. Dokunmatik ekran etkileşimleri gün geçtikçe arttı ve daha kullanışlı klavyeler ve dokunmatik ekran teması sağlandı.  Bu alanda çalışmalar sürekli olarak devam etti ve kusursuz klavye düzeni bulunmaya çalışıldı. Bu süreçte farklı klavye çeşitleri gördük.

En son yapılan bir araştırmaya göre İskoçya’da bulunan University of St Andrews‘da, yeni bir klavye düzeni ortaya çıktı. Bu klavye düzenin adı ise KALQ klavye.

Üniversite tarafından yapılan araştırmalar neticesinde oluşturulan KALQ klavye, dokunmatik ekranlarda çok işimize yarayacak şekilde; iki parmakla yazabileceğiniz şekilde geliştirilmiş. QWERTY klavyenin yeniden düzenlenerek dokunmatik ekranlarda daha hızlı yazmanızı sağlamayı amaçlayan KALQ klavye, %34 daha hızlı yazmanızı sağlıyor.

Türkçe kullanıma daha uygun şekilde düzenlenmiş F klavye gibi, KALQ klavye de sık kullanılan kelimeleri birbirine daha yakın bir şekilde düzenlemiş durumda. Bu da yazma hızımıza önemli etkide bulunmaktadır.

10 saatlik eğitimin ardından yapılan testlerde, kullanıcıların KALQ klavye 1 dakikada 37 kelime, QWERTY klavye ile ise sadece 20 kelime yazabildiklerini ortaya koydu. Araştırmayı yapan ekip önümüzdeki haftalarda bir Android uygulaması yayınlayacak. Önümüzdeki günler KALQ klavyenin ne şekilde yaygınlaşacağını gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir