Kategoriler
Mobil Gelişmeler

iPhone 5 Yıl Sonuna Kadar 58 Milyon Satacak

219 milyar dolarlık akıllı cep telefonu piyasasının yeni yıldızı olmaya aday iPhone 5, teknoloji uzmanlarını böldü. Eskisinden iki kat hızlı, geniş ekranlı ve hafif yeni telefonu değerlendiren uzmanlar, ‘Apple fanatiklerini tatmin edecek. Ama daha önce iPhone kullanmayanlara ‘vay be’ dedirtecek bir yenilik yok’ yorumu yaptı.

IPhone 5, tüm zamanların en hızlı satan cihazı olabilir. Piyasa analistlerinin tahminleri doğru çıkarsa Apple, kısa sürede kasasına tonla para koyacak demektir. Bloomberg tarafındaki analistlerin tahminlerine göre Apple, bu yılın bitimine kadar 58 milyon iPhone 5 satacak. Bu da tam 36.2 milyar dolara tekabül ediyor, ki bu da servet demek. Öte yandan analistler, iPhone 5’in sadece bu ay içinde 10 milyon satabileceğini ön görüyor.

ABD’li uzmanlar, iPhone 4S’e göre yüzde 18 daha ince yüzde 20 daha hafif olan iPhone 5’in tarihin en hızlı satılan teknoloji cihazı olmasını beklediklerini kaydederken, Asya pazarında faaliyet gösteren uzmanlar, Apple’ın sektör liderliğini elinde tutabilmek için iPhone 5’in sahip olduğu özelliklerden çok daha fazlasına ihtiyacı olduğunu kaydetti.

FBR Capital Markets analisti Craig Berger’ın belirttiğine göre de Apple, iPhone 5’in ömrü boyunca toplamda 250 milyon adet satılabileceğini düşünüyor. Bu da 144 milyar dolar anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir