Kategoriler
Kariyer-İş Hayatı

İş Teklifi Geldi Ne Yapmalıyım?

İş teklifini doğru değerlendirmek için ne yapmalıyım?

is-teklifi

Başvurular yaparak, mülakatlara giderek, kısacası işe başlamak için ya da yeni bir iş bulmak için çok fazla zaman harcadın. Şimdi bir iş teklifiyle karşı karşıyasın. Peki bunu nasıl doğru değerlendirmen gerektiğini biliyor musun?

İş başvurularıyla geçirilen onca zamanın ardından bir iş teklifi almak bütün adayların hayalidir. Her ne kadar ülkemizde iş arayanların önceliği bir işe adım atabilmek (binevi üniversite tercihlerinde kullanılan kapağı atmak tabiri) gibi gözükse de bir iş teklifini en doğru değerlendirmek için çeşitli yollar var.

İş teklifinin olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Bir iş teklifini değerlendirmeden önce mutlaka işle ilgili olumlu ve olumsuz yanları belirlemiş olmanız gerekiyor. Bunu yapabilmek için öncelikle maaş, sağlık sigortası ve ulaşım gibi kazançların sizin beklentilerinizle ne kadar uyum gösterdiğine bakmalısınız. Bu konuda önünüzde daha iyi fırsatlar olup olamayacağına karar verin.Bu süreç önemlidir. Burada unutulmaması gereken en önemli ayrıntılardan biri,  işe girme telaşıyla razı olacağınız ve sizin için yeterli olmayan tekliflerin çok kısa bir sürede sizi mutsuz edeceği düşünmeniz gerekir. Kısa sürede verilen kararlar uzun vadede üzüntü yaratabilir.

İş yerinde memnuniyetinizi en çok ne arttırır?

Ancak bunların yanı sıra iş yerinin çalışma biçimi, arkadaşlıkları gibi sizi mutlu edecekler faktörler varsa bunları da göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu konuda birçok adayın önceliğinin değişiklikler gösterdiği araştırmalarda da ortaya konmuştur. Career Planning sitesinin yaptığı araştırmada, adaylara “İş yerinde memnuniyetinizi en çok ne arttırır?” sorusu sorulduğunda, verilen cevaplardaki üç başlık göze çarpıyor. Araştırma katılanların %20’si patronundan saygı görmenin memnuniyetini artırdığını söylerken, %17’si kazandığı parayı, %63’lük bir oran ise yaptığı işi sevmesinin önemli olduğunu belirtmiştir.

is-teklifi-nasil-degerlendirilir--3220705Bir iş teklifini değerlendirirken;

–        Maaş konusuna dikkat edin: Her ne kadar anketlerde büyük çoğunluk işyerindeki mutluluktan söz etse de maaşın etkisinin gücü tartışılamaz. O nedenle işinizin karşılığı olan ücreti iş teklifini kabul etmeden önce mutlaka araştırın ve mesleki yeterliliğinize göre teklifte pazarlık yapmayı deneyin. Emeğinizin karşılığını olduğunu düşündüğünüz miktarı isteyin.

–        Ofis ortamını görmeden karar vermeyin: Hangi ortamda mutlu, hangi ortamda mutsuz olabileceğinizi bilmelisiniz.  Kimileri için çok hareketli ve yoğun ancak bunun yanında renkli bir şekilde tasarlanan ofisler çekicidir. Kimileriyse daha ciddi, herkesin takım elbisesiyle dolaştığı iş ortamlarını tercih eder. Hangisi olursa olsun, çalışacağınız ofisi önceden görün ve orada kendinizi rahat hissedip hissetmediğinizi deneyin.

–        Kurumsal kültür:  Her kurumun kendine özgü bir yapısı, vizyonu ve misyonu vardır. İşte bu misyon ve vizyonun sizinkiyle uyum göstermesi işyerinde mutluluğu etkileyen faktörlerdir. Örneğin şirketin sizin değerlerinizle hiç uyuşmayan bir üretimi varsa, bu sizin iş üretiminizi etkilemese de işyerindeki mutluluğunuzu kesin olarak etkiler.

–        İşyeriniz ve eviniz arasındaki mesafe: Özellikle büyük şehirlerde karşılaşılan bu problem ilk etapta sizi etkilemeyecek gibi gözükse de uzun vadede mutlaka mutsuzluk yaratacaktır.(Otobüs, metro, metrobüs çilesi) İş yerinize gitmek için çok fazla yol gideceğinizi düşünüyorsanız, bunu haftanın beş günü yapacağınız gerçeğini de unutmamalısınız. İstanbul’da çalışacaklar en azından aynı yakada çalışmaya dikkat etmelidir.

–        Çalışan-yönetici ilişkisini öğrenin:  Şirkette birebir ilişkiniz olmasa da en üst yöneticilerin dahi birlikte çalıştığı insanlara karşı tutum ve davranışlarına önem vermelisiniz. Çünkü bu tutum ve davranışlar genellikle şirketin tümünde geçerli olan davranışları yansıtır. Şirkete girmeden önce bir ofis turu yaparsanız, çalışan kişilerin yüzlerine dikkat edin. Bu tur çalışanların ofiste mutlu ya da mutsuz olduklarıyla ilgili size fikir verecektir. Ancak bunun yanı sıra eğer tanıdığınız kişilerin arasında daha önce bu şirkette çalışmış ya da iş yapmış birileri varsa onlardan da bilgi edinmeye çalışın( Dedikoduya girmeden 🙂 ). Tabi bu bilgilerin güvenilir ve tek taraflı olmadığına emin olmanız gerekir.

Belirtmek istediklerim bu kadar. Bunları göz önünde bulundurmanız sizin faydanıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir