Kategoriler
Bisiklet // İki Teker

İş Yerinden Eve Dönüş // 30 Mayıs

Merhabalar,

İşten eve dönüş farklı tecrübeler yaşattığı için bunu da sizinle paylaşmak istedim. Toplam yolculuk süresi ve güzergahına dair detaylar aşağıdaki gibidir:

http://tr.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=13507959

işyerindendönüş

16 km yolu 1 saat 10 dk’da aldım. Biraz kafam karışsa da yolu karıştırsam da gidiş dönüş neredeyse aynı süremi aldı diyebilirim. Çağlayan adliyesinin arka taraflarından girdim ve oradan Çevreyolu’na bağlanarak Okmeydanı güzergahını kullandım ve daha sonra şehitliğe çıkarak oradan döndüm.

Anlatmak istediğim mesele akan trafikte bisiklet kullanmak üzerine. Bu sefer tehlikeyi buram buram hissediyorsunuz benden söylemesi 🙂 Küçük bir emniyet şeridinden süratle gitmek zorundayız. Yavaş gittiğimizi anlamayan araçlar bizi zor durumda bırakabilir. Keza bu süratla birlikte yolda var olan hasarlara dikkat etmek de gerekli. Şansıma yol çok bozuk değildi ve en ufak bir sarsıntı bile yaşamadım ama yola dikkat etmeyi ihmal etmeyin. Onun harici sağ taraftan bağlantı yollarının olması da diğer bir tehlike. Bu gibi yerlerde çok müsait olmadıkça geçmedim. Gerekirse çok köşelerde ve güvenli olduğuna inandığım yerlerde bekleyip araç yokken yolun sağ tarafına geçerek yoluma devam ettim.

Diğer bir sıkıntı ise sağ tarafa geçiş varken sizin soldan gitmeniz gereken durumlarla ilgili. Acemilikten ötürü bunu da yine köşelerde bekleyerek en müsait zamanlarda geçerek yaptım. Ama trafiğin sürekli aktığını düşünürsek size yol verecek tatlı insanlar olmadıkça sizin oradan geçmeniz zorlaşabiliriz. O yüzden belirli süratı aldıysanız ve arkanızdaki araçla yeterli mesafe varsa ona göre şeridinizi belirleyip yola devam etmeniz olacaktır.

Bunun harici çok fazla sıkıntısı yok. Ama yine de trafikli yolu tercih edeceğimi söylemek isterim 🙂

Yine dönüş yolunda beni zorlayan yol ise Halıcıoğlu’ndan hemen sonra başlayan ve Şehitlik’e kadar olan hafif yokuşlu yol diyebilirim. Bu yokuşlar varma sürenizden 10-15 dk çalıyor.  Nitekim bunlara rağmen gidiş dönüş sürelerimi eşit hala getirebildim.

Dikkat çeken kıyafetler ve ekipmanlar araçların sizi görmesini sağlıyor. Bunu ihmal etmeyin. Ben sırf bu yüzden yeşil bir kask ve yelek aldım. Nitekim faydasını da gördüm.

İşe bisikletle gidip gelmek ilk gün tecrübeme göre hiç zor değilmiş. Bu süreci kavurucu sıcaklarda umarım devam ettirebilirim. Otobüs ve metrobüslerden kurtulma motivasyonuyla yollarda olmaya devam edeceğim.

Bestami’nin de dediği gibi yol açık yola çık :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir