Kategoriler
Bisiklet // İki Teker

İşe Bisiklet İle Gitmek // 30 Mayıs

Merhaba,

Bisikletle olan maceraya bugün işe giderek devam ediyorum.   16 km olan yolculuk yaklaşık 1 saat 6 dk sürdü.

wikiloc-30mayıs

Öncelikle şunu söyleyeyim. Yolda ne kadar yorulduğumu hissetsem de, terlesem de iş gelip kıyafetlerimi çıkardığımda bir rahatlama geldi ve aslında o kadar yorgun olmadığımı anladım. Sürekli olarak kondisyonun olması uzun süreli yolculuklarda büyük avantaj sağlıyor.  Yola hızlı başlayıp enerjiyi erkenden bitirmemekte fayda var.

Kullandığım yol ne kadar legal bilmiyorum ama bisiklet yollarının olmadığı, trafik karmaşasının had safhada olduğu bir şehirde bir şekilde trafikte yer almaya çalışıyoruz.  Beni en çok yoran yol ise Edirnekapı’dan Halıcıoğluna kadar olan yokuştu diyebilirim. Pek bir yokuş gibi durmasa da bu yol inanılmaz yorucu. Alternatif yollar var mı onları araştıracağım. Araçların yanından sakin sakin yoluma devam ettim. Zaman zaman yoğun trafiklerde bende beklemek zorunda kaldım. Emniyet şeridini kullanarak ilerledim genelde.  Ama çoğunlukla trafikten ötürü burası bile kapalı oluyordu.

Ayrıca herkesin büyük korkusu olan araçların sıkıştırması olayını yaşamadım.  Yine de tedbirli olmakta fayda var. Araçların trafikte olması bizim için avantaj oluyor. Hız yapıp bizi zor durumda bırakmaya fırsatları olmuyor.  Sık sık sağ taraftan gittim ve dönüş yapacağım zamanlarda köşelerde bekleyip fırsatları kollayıp geçtim. Kendinizi tehlikeye atacak şekilde ani hareketle yapmamakta fayda var trafikte. İnsanların sürekli bekliyor olması onların sinir kat sayısını sürekli yükseltiyor zaten. Empati olursa iki tarafta mutlu olur.

Uzun yolun en büyük dezavantajı yokuşlar… Dinlenmeye fırsatınız varsa bir yerlerde 10-15 dk soluklanmak büyük fayda sağlayacaktır. Sık sık ama az az su içmeyi ihmal etmeyin.  Kask ve eldiven mutlaka olsun. ( Kaskı aldım sonunda:) ) Reflektörlü bir yelek, terleme önleyici bir forma, tayt (en azından içinize) giymenizde fayda var.

Naçizane işe gidip gelirken yaşadığım tecrübeleri aktarmak istedim. Şehir düzse hiç yorulmadan km’lerce gidilir. Ancak İstanbul gibi bir şehirde iseniz yokuşlar illallah ettirebilir. Sabırla sürmeye devam edin 🙂

Dipnot: Zaten metro, tramvay, metrobüs belalarını kullanarak işe geldiğim sürede bisiklet ile işe gelebildim. Süre kaybınız olmuyor. Yaptığınız sabah sporu da cabası.

Güzergah: Beşyüzevler, Bereç, Rami, Şehitlik, Edirnekapı, Ayvansaray, Halıcıoğlu, Okmeydanı, Çağlayan, Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, Levent

http://tr.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=13500318

Ve işe vardıktan sonra ilk poz:

https://www.instagram.com/p/BGBRLh6pMQL/?taken-by=karatas_selim

 

 

“İşe Bisiklet İle Gitmek // 30 Mayıs” için bir yanıt

İstanbul malesef çok yokuşlu ve yazları da çok sıcak geçen bir şehir ayrıca trafik de cabası. Bisikletle iş yerine gelip tamamen üstü başı değiştirmek hatta bir de duş almak lazım. Ben bisiklete hafta sonu spor amaçlı binmeyi daha çok seviyorum, sabah bir lastik patlasa işe geç kalmak sorun olabilir çünkü. Yine de sabahları bisikletle işe giden insanları Bağcılar ve Mahmutbey’in iğrenç trafiğinde bile görsem hem üzülüyor hem de gıpta ediyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir