Kategoriler
Mobil Gelişmeler

Cep Telefonu Pil Kullanım Süresini Uzatın

Navigasyon, Facebook, Twitter, Kamera, Oyunlar, Müzik, Mesajlaşma… Günümüzde cep telefonları basit bir konuşmadan daha fazla ihtiyacı karşılar hale geldiler. Cihazımızı ne kadar az kullanırsak kullanalım pillerinin kısa sürede bitmesini engelleyemez olduk.Kullandığınız teknoloji ne kadar güçlü olursa olsun, bizi yarı yolda bırakıyorsa şikayetçi olmamız gayet normal. Özellikle akıllı telefonların büyük ekranları ve güçlü işlemcileri normal cep telefonlarından çok daha fazla enerji harcıyor. Ama küçük hilelerle biraz olsun pil süremizi uzatabiliriz.

 1: Yazılımınızı güncelleyin: Yazılım hataları pil süreleri olumsuz yönde etkilemektedir.

2: Bluetooth ve kablosuz ağ bağlantısını kapatın: Bluetooth ve kablosuz ağ gibi işlevleri sadece kullanım sürenizde açmanızda yarar var.  Sürekli çalışan bir bağlantı, devamlı bağlantı noktası arayacağı için pilinizin şarjını azaltacaktır.

 3: GPS’i kapatın: Aynı derten muzdarip olduğumuz diğer bir işlev ise gps’dir. Bunu da aynı mantıkla kullanmanızda yarar var.

4: Telefonunuzu doğru ortamda saklayın: Telefonunuzu uzun süre kullanmayacaksanız kuru ve serin bir yerde en az %70 şarj seviyesinde saklamanızda yarar var.

5: Ekran kilidi: Telefonu kullanmadığınız sürelerde Stand-by konumuna getirmenizde fayda var.

6: Evde kablosuz ağ bağlantısı kullanın: HSDPA bağlantısının yeterli olmadığı yerlerde cihazınız sürekli 3G’den EDGE’e geçer, bu da şarjınızı azaltır.  Eğer kablosuz ağ bağlantınız yoksa, 3G’nin kötü olduğu yerlerde cihazınızı 2G’ye geçirin. Wi-Fi bulunan noktalarda ise bunu kullanmanızda yarar var.

7: Aşırı sıcak ve soğuktan kaçının: Pillerin en verimli çalıştığı ısı 20 derece civarındadır.

8: Push mesajlarını kapatın: Pek çok uygulama yenilikleri Push mesajları kanalıyla duyurur.  Bu mesajlar genelde titreşim ya da zille sizi uyarır.  Eğer özellikle beklediğiniz bir mesaj yoksa bunları sınırlandırmak şarjınızın daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.  Eğer bu mesajlardan vazgeçmek istemiyorsanız güncelleme süresini uzun tutmak da bir alternatif olabilir.

9: Widget’ları kontrol edin: Anasayfanızı sürekli güncellenen Widget’lardan arındırın. Mutlaka kullanmak istediğiniz widget’ların güncelleme sıklığını düşürün.

10: Uçuş modunu açın: Sinyalin zayıf olduğu ve erişilmenizin şart olmadığı yerlerde ya uçuş modunu etkinleştirin, ya da telefonunuzu tamamen kapatın.  Sinyal zayıf olduğu zaman telefonunuz bağlantıyı korumak için çok daha fazla enerji harcar.  Uçuş modunun diğer iyi yanı ise maruz kaldığınız radyasyonu önler.

11: Stream’lerden kaçının: Ses ve görüntü stream’leri çok pil harcar.  Internet’ten radyo dinlediğinizde çok büyük veri alışverişi olduğu için hem faturanız kabaracak, hem de piliniz çabuk bitecektir.

12: Pil harcayan işlevleri tespit edip kapatın: Pek çok akıllı telefon pil harcaması konusunda detaylı istatistikler gösteren işlevlere ya da uygulamalara sahiptir. Bunları tespit edip kullanımdan kaldırabilir ya da komple silebilirsiniz.

13: Ekran parlaklığını ayarlayın: Ekran ne kadar parlak olursa o kadar çok pil harcar.  Bu nedenle ekran parlaklığını mümkün olduğu kadar düşük tutun.  Yeni çıkan telefonlarda bu göz önünde bulundurularak otomatik ekran karartma ve aydınlatma işlevleri eklenmiştir.

14: Ekran korumayı daha çabuk devreye sokun: Telefonunuzun otomatik ekran koruma süresini mümkün olduğu kadar kısa tutun.  Koruma ne kadar çabuk devreye girerse ekran o kadar az enerji harcayacaktır.  15 saniye ideal bir süre diyebiliriz.

15: Uygulamaları tamamen kapatın: Android telefonlarda uygulamadan çıkmak için “Home” tuşu yerine daima “Geri” tuşunu kullanın.  Home tuşuna bastığınızda anasayfaya geri dönersiniz, ancak uygulama arka planda çalışmaya devam eder.  Telefonların çoğunda aktif uygulamaları listeleyen bir genel görünüm özelliği bulunur.  Gereksiz programları buradan da kapatabilirsiniz.

16: Uygulamaların içindeki reklamları kapatın: Uygulamaların içindeki reklamlar sürekli Internet bağlantısını kullandığı ve bulunduğunuz coğrafi konuma göre reklam yayınladığı için bunların yarattığı veri alışverişi çok fazla enerji gerektiriyor.  Bu nedenle sık kullandığınız uygulamaları mümkünse satın almanızı tavsiye edebiliriz. Eğer teknik bilginiz varsa Android telefonlar için Droid Wall uygulamasını kullanarak uygulamalardaki reklam özelliğini silebilirsiniz.

17: Uygulamalardaki enerji kullanımını iyi yönetin: Android’de Juice Defender gibi bazı uygulamalar, enerji kullanımını yönetmenize izin veren özelliklere sahip.  Detaylı ayarlar sayesinde pilinizden maksimum verimi almanız mümkün.  Uygulama özellikle root’lu cihazlarda marifetlerini gösteriyor.  İster oyun oynayın, ister telefonunuzu Stand-by moduna alın, işlemcinizin hızı bu uygulama ile en uygun şekilde ayarlanıyor.  Böylece çok büyük bir enerji tasarrufu sağlıyorsunuz. ( Detaylarını öğrenmeden bu uygulamaları kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. )

18: Enerji tasarrufu modunu kullanın: Akıllı telefonların çoğunda enerji tasarrufu modu vardır. Pil veriminizi biraz olsun arttıracaktır.

19: Dosyaları bilgisayara indirip USB ile kopyalayın: Eğer  büyük dosyaları akıllı telefonunuzda kullanıyorsanız indirme işlemini bilgisayar üzerinden yapıp (kablosuz ağ ya da Bluetooth yerine) USB kablosuyla cihazınıza kopyalayın.  Böylece hem indirme, hem de veri transferi sırasında şarjınızı daha az harcamış olursunuz.

20: Yedek pil alın: Eğer telefonunuzu yoğun bir şekilde kullanıyor ve her zaman şarj etme fırsatı bulamıyorsanız yedek pil satın almak çözüm olabilir. Ama İphone kullanıcısı iseniz bunun sizin için mümkün olmadığını biliyorsunuzdur.

Şimdilik yapabileceğimiz tavsiyeler bu kadar. Gerekli düzenlemeler ile optimum kullanımı sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir